Remont zniszczonych chodników i ulic, doposażenie placów zabaw, upiększenie dzielnicowych skwerów i parków czy może raczej organizacja przedsięwzięć pozainwestycyjnych o charakterze kulturalnym lub sportowym?
Masz pomysł, ale nie wiesz czy możliwa będzie jego realizacja?
Nie wahaj się!
Skontaktuj się z odpowiednim koordynatorem BO.
W każdej komórce Urzędu Miasta oraz miejskiej jednostce organizacyjnej zaangażowanej w proces BO, wyznaczona osoba odpowie na Twoje pytania lub skontaktuje Cię z właściwym pracownikiem. Listę koordynatorów BO wraz z danymi kontaktowymi znajdziesz TUTAJ. Jeżeli natomiast chcesz ustalić czym zajmują się poszczególne komórki i z którym koordynatorem BO powinieneś omówić swój wniosek, skontaktuj się z
Wydziałem Komunikacji Społecznej.
Ważne! Skonsultowanie wniosku z koordynatorem, jeszcze przed jego zgłoszeniem, zwiększa szanse na pozytywną weryfikację i dopuszczenie go do głosowania mieszkańców.
Gdy już zadecydujesz, o co warto zawalczyć, musisz przedstawić projekt na odpowiednim
formularzu. Pamiętaj, że każda inwestycja powinna być dostosowana również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oto krótka instrukcja jak go wypełnić. To prostsze niż może się wydawać!
Jako wnioskodawca musisz czytelnie wypełnić wszystkie pola. Będą to rubryki opisujące projekt, jak również informacje o Tobie – jako pomysłodawcy i wnioskodawcy. Wpisz swoje dane osobowe oraz dane kontaktowe. Numer telefonu i/lub adres e-mail są wymagane, gdyż umożliwią urzędnikowi szybkie nawiązanie kontaktu – gdy zajdzie taka potrzeba. Wskaż również te dane, za pomocą których inni mieszkańcy będą mogli się z Tobą skontaktować aby dowiedzieć się więcej o Twoim wniosku.
Uwaga! Twoje imię i nazwisko oraz dane, które wpiszesz w rubryce publiczne dane do kontaktu,
będą publicznie dostępne - co oznacza, że zostaną m.in. udostępnione na podstronie Twojego projektu. Jeśli przygotowywałeś projekt ze znajomym lub sąsiadem i wspólnie chcecie promować swój projekt - w tym miejscu możesz podać również jego dane (o ile wyrażają na to zgodę). Osoby zainteresowane Waszym wnioskiem będą mogły skontaktować się bezpośrednio ze współautorem wniosku.
1. Tytuł zadania
Zadbaj o to, by tytuł dobrze oddawał to, czego projekt będzie dotyczył. Niech będzie atrakcyjny, ale również prosty i czytelny. Postaraj się również, aby wymyślony przez Ciebie tytuł nie przekroczył 250 znaków (wliczając w to odstępy).
2. Charakter zgłoszonego projektu zadania
W tym miejscu powinieneś wskazać, czy Twój pomysł dotyczy tylko Twojej jednostki pomocniczej (ma charakter lokalny) czy też jest skierowany do mieszkańców całego miasta lub jego lokalizacja obejmuje kilka jednostek pomocniczych (ma charakter ogólnomiejski). Pamiętaj! Po zgłoszeniu wniosku nie będziesz miał możliwości zmiany charakteru zadania.
3. Opis zadania
Zamieść kluczowe
informacje o projekcie, tak by mieszkańcom, którzy wezmą udział w
głosowaniu, łatwiej było podjąć decyzję o wyborze zadania. Wraz z
tytułem, lokalizacją oraz wartością projektu, opis zadania
będzie znajdował się w specjalnej publikacji poświęconej głosowaniu. Opis
powinien w prosty sposób wyjaśnić, na czym będzie polegało zadanie oraz
jakie będą jego elementy składowe. Jest to szczególnie ważne, gdyż
każde z działań będzie musiało zostać oszacowane pod względem kosztów.
Pamiętaj, że projekt musi dotyczyć zadań publicznych, czyli musi być
zgodny z kompetencjami i zadaniami gminy albo powiatu.
4. Lokalizacja
a) miejsce realizacji zadania
Projektując zadanie musisz dokładnie określić miejsce, gdzie miałoby być ono zlokalizowane. W tym celu konieczne jest abyś wpisał jego dokładny adres (tzn. ulicę lub rejon ulic), a w przypadku zadania remontowego lub inwestycyjnego także numer działki, kartę mapy i obręb. Aby mieć pewność, że dokładnie wskazałeś miejsce, możesz je również dodatkowo opisać.
Jeżeli chcesz zrealizować swój pomysł na terenie jednostki oświatowej lub placówki opiekuńczej prowadzonej przez miasto Katowice, to dodatkowo musisz pozyskać zgodę dyrektora danego podmiotu na realizację zadania. Zgoda taka musi zostać wyrażona w oświadczeniu i dołączona do wypełnionego formularza – jej brak spowoduje odrzucenie projektu.
Aby prawidłowo wypełnić to pole musisz również wskazać numery jednostek pomocniczych. Jeśli Twój pomysł ma charakter lokalny wskaż tylko tę jednostkę pomocniczą, dla której składasz projekt.
W przypadku gdy zgłaszasz zadanie ogólnomiejskie powinieneś dokładnie określić, w których jednostkach pomocniczych ma ono być realizowane.
b) Stan własnościowy terenu
To kolejne pole obowiązkowe, które jest kluczowe dla losów całego projektu. Zasady budżetu obywatelskiego określone w Regulaminie dokładnie wskazują na jakich terenach musi być zlokalizowane proponowane przez Ciebie zadanie, aby mogło zostać zrealizowane.
Zadanie powinno zostać umiejscowione na terenie należącym do miasta Katowice lub na terenie należącym do Skarbu Państwa, ale będącym w użytkowaniu wieczystym miasta Katowice.
Dopuszczalne jest jednak zlokalizowanie propozycji zadania także na terenach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych lub Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego – jednak tylko w przypadku zadania o charakterze nieinwestycyjnym, czyli. tzw. miękkim.
Jeśli wybrany przez Ciebie teren należy lub jest zarządzany przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe lub Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego to musisz dodatkowo pozyskać zgodę tych podmiotów na realizację zadania nieinwestycyjnego. Zgoda taka musi zostać wyrażona w oświadczeniu i dołączona do wypełnionego formularza - jej brak spowoduje odrzucenie projektu. Wzór takiego oświadczenia znajdziesz tutaj.
Informacje o tym, czy stan własnościowy wybranego przez Ciebie terenu umożliwia zgłoszenie na nim zadania, możesz samodzielnie sprawdzić za pośrednictwem Internetowych Map Systemu Informacji Przestrzennej Katowic.
Kolorem zielonym oznaczone są tereny, których stan własnościowy pozwala na umiejscowienie zadania.
Kolor szary wskazuje tereny będące własnością podmiotów prywatnych, a więc wyłączone z Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – wybierz inne miejsce, bo inaczej Twój wniosek zostanie odrzucony!
Jeśli natomiast wybrany przez Ciebie teren oznaczony jest kolorem żółtym, to przed zgłoszeniem wniosku powinieneś upewnić się w Urzędzie Miasta czy możesz na nim zgłosić zadanie.
Pamiętaj jednak, że zgodność stanu własnościowego terenu, na którym chcesz zgłosić swój projekt, z Regulaminem Budżetu Obywatelskiego nie jest jedynym wymogiem, który musi zostać spełniony, aby Twój wniosek został pozytywnie zweryfikowany na późniejszym etapie procedury. Na mapach możesz sprawdzić również stan uzbrojenia terenu (np. sieci ciepłownicze bądź energetyczne biegnące pod ziemią, mogą stanowić przeszkodę w realizacji niektórych zadań bądź znacznie podnieść koszty ich realizacji), zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeśli taki funkcjonuje dla danego terenu (jeżeli dla danej działki zapis w planie mówi o „terenie zielonym" to projekt dot. budowy w tym miejscu parkingu zostanie zweryfikowany negatywnie) oraz plany inwestycyjne miasta dla danego terenu.
5. Lokalizacja alternatywna
Jeżeli Twoje zadanie nie jest możliwe do realizacji we wskazanej lokalizacji głównej, możesz wskazać także lokalizację alternatywną. Urzędnicy zweryfikują ją, gdy niemożliwe będzie zrealizowanie zadania w pierwszym wskazanym przez Ciebie miejscu. Lokalizację alternatywną opisz w taki sam sposób jak lokalizację główną.
Aby prawidłowo wypełnić to pole musisz również wskazać numery jednostek pomocniczych. Jeśli Twój pomysł ma charakter lokalny wskaż tylko tę jednostkę pomocniczą, dla której składasz projekt. W przypadku, gdy zgłaszasz zadanie ogólnomiejskie powinieneś dokładnie określić, w których jednostkach pomocniczych ma ono być realizowane.
6. Szacunkowe koszty zadania
Przy obliczaniu kosztów możesz skorzystać ze specjalnie przygotowanego cennika miejskiego. Znajdziesz tam orientacyjne wyceny projektów najczęściej zgłaszanych w poprzednich edycjach BO w Katowicach.
Przed realizacją, niektóre z zadań mogą wymagać przygotowania projektu. Nie zapomnij ująć jego kosztów w oszacowanej przez Ciebie kwocie zadania.
Nie przejmuj się, jeżeli nie będziesz potrafił podać konkretnych kwot. W oszacowaniu kosztów chodzi o wskazanie orientacyjnych wartości – które są niezbędnym elementem projektowania wydatków. Ostatecznie to wydział właściwy merytorycznie lub instytucja miejska oszacuje koszty realizacji inwestycji – stąd też wartość projektu może wzrosnąć lub wprost przeciwnie – może zostać obniżona.
W celu określenia szacunkowych kosztów realizacji Twojego pomysłu możesz też skontaktować się z Koordynatorem ds. budżetu obywatelskiego w merytorycznie właściwej komórce.
7. Szacunkowy koszt utrzymania zadania po jego realizacji
Zwróć uwagę czy realizacja projektu będzie powodowała wydatek jednorazowy, czy może również w kolejnych latach trzeba będzie wydawać pieniądze, np. na utrzymanie, remonty, prace konserwatorskie. Taką informację powinieneś wskazać w formularzu zgłoszeniowym. Również w tym przypadku pomocny może okazać się specjalnie przygotowany cennik miejski.
8. Uzasadnienie oraz beneficjenci zadania
Opisz dlaczego chciałbyś aby Twój pomysł został zrealizowany. Przedstaw jego cel oraz wskaż jakie grupy mieszkańców skorzystają z realizacji Twojego zadania. Uzasadnij także, w jaki sposób realizacja tego pomysłu wpłynie na ich życie. Beneficjentów zadania możesz opisać za pomocą wieku, miejsca zamieszkania czy też kryterium społeczno-zawodowego.
9. Uwagi pozostałe
Jeżeli chcesz przekazać informacje, które w Twojej opinii są ważne – a których nie mogłeś uwzględnić we wcześniejszych rubrykach – w tym miejscu masz na to okazję. Nie jest to jednak wymagane.